Nářadí pro obkladače si umí zajistit i domácí kutil, který chce vyzkoušet lepení obkladu. Víte, co všechno patří mezi 20 základních položek nářadí a pomůcek na obkládání?
Profesionální obkladač i domácí kutil potřebují k obkládání v první řadě šikovné ruce. Profík musí být šikovný, zručný a zkušený, ale kutil by měl mít hlavně chuť na manuální práci a v neposlední řadě i nářadí, vybavení a pomůcky.
Flexibilní mistr položí dlažbu i se základním nářadím. Co však v případě, že jste jen domácí kutil? Pokud obkládat a pokládat, tak s patřičným nářadím, vybavením, příslušenstvím a pomůckami.
Jaký máme cíl?
Kvalitně obložený keramický obklad a kvalitně položená keramická dlažba musí mít klíčovou pohledovou vlastnost: pokud možno co nejdokonalejší rovinnost, dlaždice nesmí „odskakovat”.
Rovinnost obkladu a dlažby je vizitkou práce obkladače a dokážeme jí dosáhnout jak kvalitní přípravou podkladu, tak kvalitní obkladačskou a pokladačskou prací. Samozřejmě také s kvalitním nářadím, vybavením, pomůckami a potřebami na obkládání. Nesmíme zapomenout ani na důsledné dodržení pracovního postupu.
Co všechno obkladač potřebuje
Potřeby obkladačů jsou různé, společné však mají potřeby pro obkladače. Kromě obkladu, lepidla, spárovací hmoty a tmelů potřebují obkladači také nářadí, pomůcky a vybavení pro obkládání.
To, co by obkladači nemělo chybět, můžeme rozdělit na více skupin, nejlépe podle zaměření a účelu. Všechny potřeby pro obkladače by měly pomoci usnadnit práci. Potřeby neboli nářadí, pomůcky a vybavení pro obkladače najdeme samozřejmě v hobby i profi verzích.
Základní seznam nářadí
- zubová stěrka, zubové hladítko či zubová kelna – hřeben na obkládání
- slouží k „zubatému” nanesení lepidla na dlaždici i podklad metodou floating & buttering
- obkladačské štípací kleště – „papoušky”
- klasický a nenahraditelný nástroj pro štípání obkladaček
- špachtle
- ideální pomůcka pro nanášení spárovací hmoty a tmelů
- úhlová bruska s diamantovým a brusným kotoučem
- v rukou mistra je to univerzální nástroj pro řezání i dobrušování hran obkladu
- řezačka dlažby
- bez ní se kutil při obkládání opravdu neobejde
- vodováha
- měla by být „třetí přesnou rukou” každého obkladače
- pomůcky na přesné zaměření kladečského plánu:
- úhelníky
- měřicí pásmo
- tužka
- provázek
- vrtačka se spirálovým míchacím nástavcem nebo míchadlo na lepidlo
- bez nich lepidlo nikdy nerozmícháte tak, jak je třeba
- nádoby na míchání lepidla, spárovací hmoty a voda na čištění
- nikdy nemíchejte lepidlo i spárovku v jedné nádobě
- houba
- klasická pomůcka pro dokonalé čištění
- gumová stěrka
- základní spárovací nářadí pro nanášení spárovací hmoty
- ochranné pomůcky – pogumované pracovní rukavice, brýle, rouška
- oceníte je zejména při řezání
Aby byl seznam kompletní, do výbavy profi obkladačů určitě patří i laserové a nivelační přístroje, gumová hůlka/kladivo, hladítka a náhradní desky na hladítka, přísavky, přísavné zvedáky, držáky, transportní vozík. Patří tam rovněž odpružený stůl pro řezání a lámání, ideálně s postranními držáky pro řezání velkých formátů, vykružovací korunky, škrabka, brusný, vrtací a frézovací materiál, nůžky na plastové lišty a vytlačovací pistole.
Náš tip
Profesionální nářadí nehledejte v hobby marketech, ale ve specializovaných prodejnách. Pokud jste kutil a budete obkládat asi tak jednou za život, profesionální nářadí nemusíte kupovat a zbytečně si obkládání koupelny prodražovat. Profesionální vybavení, nářadí a pomůcky na obkládání si můžete půjčit v kvalitní půjčovně nářadí.
Soupravy, kyty a sety
Každý mistr má vlastní osvědčenou sestavu nářadí pro obkládání. Jeden řeže dlaždice okružní elektrickou pilou na speciálním odpruženém stole nebo čemkoli, na čem mu řezání vyhovuje, druhý klasickou ruční řezačkou. Třetímu stačí k řezání a broušení hran flexa s diamantovým a brusným kotoučem.
Někdo používá na „doraz” dlaždic pryžové kladivo, jiný dlaň. Jeden mistr klečí při obkládání na polystyrenu, další na gelových nákolenících nebo nejlépe na posuvné podložce pod kolena. Někteří obkladači používají na manipulaci s obkladem ruce, další přísavky nebo držáky.
Běžně dostupná základní hobby souprava pro obkladače na kladení a spárování obkladaček obsahuje 9 kusů nářadí. Najdete v ní víceúčelové hladítko, kamenický roh s hákem, lanko, křížky na dlaždice nebo vyrovnávací systém, kleště pro řezání a lámání dlaždic, pákovou řezačku na obklady, dvě škrabky a houbu. K setu je potřeba přikoupit hřeben, vodováhu, nářadí a nádoby na míchání, a můžete obkládat.
Základní set na čištění obsahuje plastovou vaničku se ždímacími válci, madlem a separační mřížkou na mytí po spárování. V ní je obvykle mycí houba a hladítko s gumovou pěnou nebo filcem. To je profi sestava. Kutilovi stačí kbelík s vodou a houba.
Leveling systém
Vyrovnávací systémy patří mezi vybavení usnadňující práci při obkládání laikem i profesionálem. Leveling systém značky LEVELYS vám pomůže bezpečně, rychle, nekomplikovaně a chytře položit dlažbu i obklady.
Výsledkem bude obklad nebo dlažba jako z rukou profesionála. Vyrovnávací systém na obklad a dlažbu se skládá ze spon, klínů, kleští a dalších doplňků, které urychlují práci:
– bez klasické pomůcky pro fixování přesných rozměrů spár se neobejde žádný obkladač
– usnadňují manipulaci s obkladem
– nezbytná „zdravotní” pomůcka každého obkladače, dlaždiče či podlaháře
– usnadňuje a urychluje přesné vyrovnávání podkladu
– šikovná pomůcka pro přesné založení a fixaci první řady obkladu
Spotřebu komponentů vyrovnávacího systému si můžete jednoduše vypočítat. Počet klínů se počítá podle denně položené metráže, neboť jsou použitelné opakovaně.
Věděli jste, že …
… stavební keramika, tedy dlažby a obklady, přijely do Evropy z Orientu kolem 9. století našeho letopočtu? Přestože název keramika je z řečtiny, v antickém Řecku používali zejména „kuchyňskou”, tedy užitkovou a dekorativní keramiku. Stavební keramika a vůbec technologie využívající tepelné zpracování hlíny mají původ na Blízkém východě. Zajímavé by bylo vědět, jaké nářadí a pomůcky používali starověcí blízkovýchodní mistři obkladači a pokladači.
Na co je třeba si dát pozor
- pokud se chystáte investovat do nářadí, nekupujte jej z druhé ruky, ale ve specializovaném obchodě pro profesionály
- platí to i pro kvalitní vyrovnávací systém – vyhněte se nákupu „zbytků” spon a klínů od někoho, kdo si špatně vypočítal spotřebu a vyvarujte se kombinování komponentů více systémů
- kompletní leveling systém nakupujte u jednoho osvědčeného prodejce
- musíte počítat s tím, že kvalitní řezačku na dlažbu a další profi nářadí nekoupíte v hobbymarketu
- chcete-li si nářadí půjčit, nežádejte jej od souseda kutila, ale hledejte kvalitní půjčovnu profesionálního nářadí
- nestyďte se poradit – opět ale ne u obecního „všemistra”, ale u profesionálů
- za zeptání obvykle nic nedáte a raději se ptejte také na zdánlivé banality, odpovědi od profíka vám mohou významně pomoci
Troufnete si na to?
Nemusíte mít zkušenosti s obkládáním, abyste zvládli obklad i svépomocí tak, abyste se za svou práci nemuseli stydět. Stačí vám čas, trpělivost, zručnost a chuť k manuální práci. Pokud si troufáte obložit koupelnu sami, směle si lepení obkladu zkuste.
Kvalitní nářadí pro obkladače, pomůcky, vybavení a příslušenství naleznete ve specializovaných obchodech, ale také v půjčovnách nářadí. K dispozici jsou i osvědčené postupy, návody či videonávody. Tak jen směle do toho a ať vám jde práce od ruky!